Hyundai Tucson na wodór

Ruszyła produkcja Hyundaia Tucsona IX, który zasilany jest przy pomocy ogniw wodorowych. Auta mają trafić do sprzedaży już w 2015 roku.

Według ekspertów Hyundai znacznie wyprzedził w tym zakresie konkurencję. Seryjna produkcja modelu Tucson zasilanego wodorem wystartowała w głównej fabryce Hyundaia w koreańskiej miejscowości Usan. Pierwsze egzemplarze mają być dostępne wyłącznie w leasingu, a dla szerszego grona klientów wspomniane auta będą dostępne w sprzedaży w 2015 roku.

Ile taki samochód będzie kosztował? Obecnie jest to wydatek z rzędu 635 tysięcy złotych. Produkcja seryjna będzie w stanie obniżyć tą cenę o około 160 tysięcy złotych. Oznacza to, że nawet w promocyjnych cenach auto będzie znacznie droższe od modelu wyposażonego w tradycyjny silnik. W 2015 roku Hyundai ma wypuścić około 1000 egzemplarzy.

Nowoczesna technologia Hyundaia nie idzie w parze z osiągami. Auto będzie o wiele wolniejsze w porównaniu do modeli wyposażonych w silniki spalinowe. Od 0 do 100 km/h przyspieszać będzie w czasie przeszło 12 sekund. Nie ma się co dziwić, gdyż silnik wodorowy jest w stanie wygenerować zaledwie 134 KM mocy co patrząc na gabaryty tego SUV-a wydaje się być niewystarczające. Z kolei ogniwa wodorowe są liderami w zakresie ekologii, gdyż zamiast szkodliwych dla środowiska spalin w procesie „spalania” otrzymujemy czystą wodę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 28 lutego 2013