Jak wybrać odpowiednie części do samochodu?

Każdy użytkownik samochodu dobrze zdaje sobie sprawę, że taki sprzęt od czasu do czasu potrzebuje wymiany pewnych części. Niektóre z nich ulegają bowiem awariom, a inne po prostu zużywają się i należy dokonywać ich wymiany w miarę możliwości regularnie. Do takich elementów należą między innymi części układu hamulcowego oraz płyny, oleje i pasek rozrządu. Aby zakupić właściwe części do swojego samochodu zwykle nie wystarczy jedynie znać markę pojazdu. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak kupić odpowiednie części do Hyundaia, Hondy czy Volkswagena?

Zdaj się na mechanika

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie każdy musi czuć się dobrze we wszystkim, a na samochodach najlepiej znają się mechanicy. Jeśli nasz mechanik jest osobą zaufaną, możemy całkowicie zrzucić na niego obowiązek zakupu części do naszego samochodu. Jeśli boimy się, że ten będzie chciał zarobić na częściach dodatkowo, warto samemu zająć się zakupem pytając jednak dokładnie mechanika, jaką część mamy kupić i na jakie jej elementy zwrócić szczególną uwagę.

Warto także wziąć pod uwagę, że wielu mechaników posiada duże rabaty w hurtowniach i sklepach z częściami, dlatego niejednokrotnie kupno części u mechanika może okazać się tańsze niż zakup indywidualny.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Przed dokonaniem zakupu części warto zajrzeć do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Oczywiście bezwzględnie należy znać model i markę naszego samochodu. Jednak to jeszcze nie wszystkie informacje, które będą potrzebne do zakupu odpowiednich części. Warto także spisać pojemność oraz moc silnika, a także rok produkcji. Wielokrotnie przydatne okazują się także dodatkowe informacje o samochodzie, takie jak typ nadwozia, rodzaj napędu oraz inne szczegóły.

Spisz numer OEM

Prostszą sprawą jest zakup odpowiedniej części, kiedy posiadamy jej numer OEM. Jest to specjalne oznaczenie, które znaleźć można na części samochodowej i dzięki któremu bez problemu dobierzemy odpowiednią część. Aby jednak ten numer uzyskać należy najpierw wyjąć zużytą część z naszego samochodu.

Korzystaj z wielu źródeł

Jak już wspomnieliśmy na początku, dobrym źródłem części zamiennych może okazać się mechanik. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że rzeczywiście nie przepłacamy, a części, które kupujemy są naprawdę dobrej jakości, warto pokusić się o samodzielne znalezienie potrzebnego elementu do wymiany. Rynek obfituje bowiem w tanie części samochodowe, które znaleźć można zarówno w sklepach stacjonarnych, Internecie, jak i na szrotach.

Warto pamiętać, że zarówno samochody Hyundai, Ford, jak i Mercedes prędzej czy później będą potrzebowały nowych części, dlatego warto wcześniej zainteresować się odpowiednim ich doborem oraz możliwościami zakupu.

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak wybrać odpowiednie części do samochodu?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 7 lutego 2017