Sezonowa wymiana opon – dlaczego jest konieczna i gdzie kupować ogumienie?

Co prawda część kierowców wciąż nie decyduje się na sezonową wymianę opon, jednak większość zdaje sobie sprawę, iż opony uniwersalne nie zawsze spełniają oczekiwania. Niewątpliwie wymiana opon przed zimą powinna być oczywistością dla każdego właściciela samochodu. Wyjaśniamy, dlaczego trzeba wymieniać opony oraz gdzie je kupować, aby mieć pewność co do ich jakości.

Dlaczego wymiana opon jest konieczna?

Tak zwane opony zimowe to modele, które są specjalnie przystosowane do trudnych warunków, jakie panują podczas najchłodniejszych miesięcy. Ich masa oraz odpowiednio wyprofilowany bieżnik zapewniają dobrą przyczepność nawet na śliskiej nawierzchni. Ponadto, struktura takich opon pozostaje nienaruszona nawet pod wpływem działania ujemnych temperatur. Niestety opony letnie, a częściowo również całoroczne, tracą swoje właściwości przy niskich temperaturach powietrza i nawierzchni. Ponadto, nie zapewniają one wystarczającej przyczepności, gdy asfalt pokrywa lód czy śnieg. Nie ma zatem wątpliwości, że opony zimowe to najlepsze możliwe rozwiązanie na zimne miesiące. Czy jednak mogą się one sprawdzić jako opony użytkowane przez cały rok? Niestety nie, ponieważ nie są one przystosowane do wysokich temperatur. Latem asfalt nagrzewa się nawet do 50 stopni Celsjusza. Po wpływem tak wysokich temperatur guma dostosowana do zimna reaguje zbyt mocną przyczepnością. Wejście w zakręt staje się wtedy wyzwaniem, podobnie jak przejazd przez nawet najmniejszą nierówność. Ponadto, opony zimowe pod wpływem wysokich temperatur ulegają szybszej eksploatacji.

Sklep z tanimi oponami

Gdzie kupować opony?

Obecnie opony można kupić nawet w supermarkecie. Przeważnie kierowca ma możliwość ich nabycia również w serwisie, w którym decyduje się na wymianę ogumienia. Niemniej jednak, chcąc mieć pewność zakupu wysokiej jakości opon, dostosowanych do danego modelu Hyundaia, polecamy zakup w wyspecjalizowanym sklepie, w którym wbrew pozorom ceny nie muszą wcale być wysokie. Sklep z tanimi oponami często oferuje produkty nawet w niższych cenach niż warsztaty. Zalecamy, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić, jakie opony są zalecane przez producenta w przypadku danego modelu Hyundaia. Pozwoli się to zorientować, wśród jakich produktów należy poszukiwać ogumienia. Rzecz w tym, że polecane przez producenta opony nie są jedynym właściwym wyborem. Niemniej jednak decydując się na zamienniki, należy zadbać o ich odpowiednie parametry, aby odpowiadały tym, które wskazali specjaliści z Hyundaia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 18 lipca 2019