Hyundai Getz

Hyundai Getz to miejski samochód należący do autosegmentu B, produkowany przez koreański koncern Hyundai od 2002 do 2009 roku.

Osoby, które po raz pierwszy spoglądają na Hyundaia Getza mogą mieć złudne wrażenie, że mamy do czynienia z minivanem. Dzieje się tak, gdyż auto jest dosyć wysokie przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów reszty pojazdu. Mimo wszystko od strony stylistycznej Hyundai idealnie pasuje do opisu samochodu miejskiego. Nie jest przesadnie nudne, ale również nazbyt ciekawe. W 2005 roku auto przeszło facelifting, który objął maskę, reflektory, przedni spoiler oraz w niedużym stopniu tył auta. Co ciekawe, auto jest nadzwyczaj bezpieczne. W międzynarodowych testach zderzeniowych EuroNCAP Hyundai Getz otrzymał aż cztery z pięciu możliwych gwiazdek, co jest naprawdę bardzo dobrym rezultatem jeżeli chodzi o segment samochodowy B.

Paleta silników Hyundaia Getza ogranicza się do sześciu jednostek napędowych – czterech benzynowych oraz dwóch diesli. Najsłabszy benzyniak o pojemności 1,1 litra generuje moc 66 KM. Oprócz niego mamy do czynienia z silnikiem 1,3 (82 KM), 1,4 (97 KM) oraz 1,6 (105 KM). Pośród silników wysokoprężnych otrzymujemy wyłącznie silnik o pojemności 1,5 litra dostępny w dwóch wariantach mocy – 80 oraz 88 KM. Wszystkie silniki niezwłocznie zostały zweryfikowane w warunkach drogowych – mało popularne są najsłabsze oraz najmocniejsze silniki benzynowe. Wybierając samochód miejski kierowcy mają na uwadze przede wszystkim oszczędności wynikające z jak najmniejszego spalania, a to w silniku benzynowym 1,6 (105 KM) w cyklu mieszanym potrafi przekroczyć 12 litrów / 100 km.

Na rynku wtórnym samochód z początków produkcji można nabyć już za około 8 tys. zł. Naturalnie auto już na samym początku będzie wymagało wkładu własnego, którego wysokość uzależniona będzie od jego stanu technicznego. Dodatkowo najtańsze modele wyposażone są w silnik benzynowy o pojemności 1,1 litra, który nie dość, że jest mało dynamiczny to dodatkowo wcale nie jest na tyle oszczędny, jak mogłoby się wydawać. Mimo wszystko Hyundai Getz to niezwykle udana propozycja koreańskiego koncernu, a najlepiej świadczy o tym popularność tego malucha na europejskich, w tym również polskich drogach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 7 maja 2013